Proč zubr Evropský


Zubr evropský, jedno z největších zvířat, která kdy žila na našem území, je o něco menším příbuzným severoamerického bizona. Zubr býval po staletí přirozeným vládcem lesů na území českých zemí, dokud ho člověk nevyhubil. Na přítomnost zubrů na našem území dodnes upomínají i místní názvy některých českých obcí i erby šlechtických rodů.

Zubr evropský kdysi volně obýval území celé Evropy včetně české kotliny, ale na počátku 20. století byl ve volné přírodě vyhuben. Jen díky systematické mezinárodní spolupráci soukromých chovatelů a zoologických zahrad se podařilo největší suchozemské obratlovce Evropy zachránit před vyhynutím. Teď je čas na to, vrátit je zpět do přírody.

V roce 2016 se ke snaze vrátit zubra evropského do přírody a rozšíření jejich počtu připojila také ZOO Tábor. Jejím primárním posláním je totiž chov druhů ohrožených vyhynutím. Původně pětičlenné stádo pocházející z Polska a Německa (samec Poczekaj z Polska a samice Usjana, Uselina, Norisa a Norma z Německa) se rozrostlo již o šest mláďat (údaj k lednu 2021). Vůbec první odchované mládě dostalo na počest místa svého narození jméno Tábor.

Zubr v číslech


7500 zubrů

Na celém světě žije přibližně 7500 zubrů

A to je sakra málo!

610 kg

Dospělý zubr váží v průměru 610 kg

Pořádný macek, co říkáte?

195 cm

Zubr dorůstá výšky až 195 cm a délky až 3 m

25 let

Zubr evropský se dožívá až 25 let

Jak mohu pomoci a co získám?

1. Vyberte
co pro zubra pořídíte
2. Objednejte
a těšte se na své zasloužené odměny

Fatal error: Cannot redeclare sort_array_of_array() (previously declared in /data/web/virtuals/48423/virtual/www/domains/zazubra.cz/functions.php:3) in /data/web/virtuals/48423/virtual/www/domains/zazubra.cz/functions.php on line 12